Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica na postoju

Pszenica na postoju

O odwróceniu trendów na razie nikt nawet nie myśli, ale można mówić o delikatnej przecenie, jaka towarzyszyła notowaniom zbóż pod koniec zeszłego tygodnia. I od tych minusów zaczyna się dzisiejsza sesja w Paryżu. Ale i w Chicago, gdzie po długim weekendzie na parkiet wracają Amerykanie.

Tuż poniżej granicy 300 euro. Na tyle wyceniana jest teraz pszenica na paryskim parkiecie Matif. To w ciągu tygodnia spadek aż o 12 euro, ale z drugiej strony obecne ceny to poziomy najwyższe w historii. Przecena była więc nieunikniona. W odwrocie także notowania kukurydzy i rzepaku.

Taka sytuacja bardzo wolno, ale jednak przekłada się na poszczególne rynki, w tym nasz. Zmiany widać przede wszystkim w podaży i popycie. Spora część producentów uznała, że może jeszcze spokojnie, bez sprzedawania ziarna, przeczekać końcówkę listopada.

Ale i potencjalni kupcy nie spieszą się z zakupami. Wolą poczekać na rozwój sytuacji, bo być może grudzień rozpocznie się od jeszcze niższych stawek.

W efekcie transakcji jest niewiele, a ceny w zasadzie stanęły w miejscu, bo żadna ze stron nie chce wychodzić z nowymi propozycjami.

Zbożkonsumpcyjne
ceny transakcyjne zł/t
pszenica1330-1380
żyto1120-1200
jęczmień1100-1150
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności