Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica na nowo

Pszenica na nowo

Zeszłotygodniowa korekta spowodowana oczekiwaniem na raport o światowej produkcji zbóż, była krótka i rynek już o niej nie pamięta. Kolejny tydzień notowania pszenicy zaczynają od wzrostów.

Kontrakty na pszenicę na giełdzie w Paryżu sięgnęły 210 euro za tonę, w Chicago 218 dolarów. Ostatnie szacunku ekspertów mówią o globalnej produkcji pszenicy, przekraczającej 770 milionów ton. I chociaż to korekta w dół, to i tak w porównaniu z ostatnimi prognozami, to nadal jest to rekord.

Mniej wyprodukuje Argentyna i Unia Europejska. Nieco więcej na rynek dostarczy Rosja. Ale to, co najważniejsze, to konsumpcja i zapasy końcowe. Mimo, że konsumpcja zakładana jest na nieco wyższym poziomie (ponad 750 mln ton), to jednak zapasy na koniec sezonu mogą być rekordowe i wynieść 320,5 mln ton - a to może skutkować spadkami notowań.

W tym tygodniu krajowi producenci za tonę pszenicy na eksport, mogą otrzymać do 905 złotych za tonę w dostawach na grudzień, oraz 915 zł/t w dostawach w styczniu. W kraju maksymalna stawka to 870 złotych za tonę - średnio o 10 zł/t drożej, niż tydzień temu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności