Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica – jakie ceny?

Pszenica – jakie ceny?

Ostatnie dni na światowych parkietach przyniosły podbicie notowań zbóż. Blisko 200 dolarów za pszenicę i ponad 140 za kukurydzę na giełdzie w Chicago, to efekt oczekiwania na comiesięczne amerykańskie raporty o stanie upraw.

Pszenica na parkiecie w Paryżu zaczyna dzień od poziomu blisko 190 euro za tonę, a kukurydza od prawie 170. Na razie nie wpływa to znacząco na rynek krajowy. Tu w ostatnich dniach ceny kształtują głównie kursy walut. I względna równowaga podażowo-popytowa. Z jednej strony chętnych do wstawiania ziarna na sprzedaż nie ma zbyt wielu, z drugiej nie ma też presji kupujących, by zboża szukać. Teraz sporym zainteresowaniem ziarnem wykazują się firmy eksportowe.

Dlatego powoli rosną ceny - zwłaszcza pszenicy konsumpcyjnej. W portach firmy eksportowe płacą maksymalnie 775 złotych za tonę pszenicy o zawartości białka 12%. W krajowych magazynach takie ziarno kupowane jest do 730 złotych za tonę. Najwyższe ceny dotyczą zachodniej części kraju. Najtaniej jest na wschodzie i południu. Pszenica o najwyższej zawartości białka (14%), wyceniana jest od 730 zł/t. Za tyle można ją sprzedać w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. 770 zł/t można otrzymać przy zachodniej granicy.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności