Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica – ceny w cieniu wojny

Pszenica – ceny w cieniu wojny

W cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, prognozy dla światowego rynku zbóż są lepsze niż zakładano w lutym. Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że ten sezon pod względem produkcji będzie rekordowy.

W porównaniu do zeszłego miesiąca, marcowy raport dla światowej produkcji zbóż, został podniesiony o ponad 7 milionów ton. Wyznaczając tym samym rekord bliski dwóm miliardom ośmiuset milionom ton. A to oznacza również podniesienie prognoz zapasów końcowych (do poziomu 798 mln 100 tys. ton). I to przy uwzględnionym już, zmniejszonym eksporcie zbóż z Ukrainy, a także z objętej sankcjami Rosji.

Oto analiza na przykładzie pszenicy. Oba kraje odpowiadają za ponad 1/4 globalnego handlu tym ziarnem. I chociaż Ukraina planowała wyeksportować w tym sezonie około 23 milionów ton ziarna, a teraz jest zmuszona zostawić znaczną część w swoich magazynach, to i tak światowy bilans ma sięgnąć rekordowych 778 milionów ton.

A ceny? Dzisiaj pszenica w kontraktach w Paryżu kosztuje blisko 379 euro za tonę. Ale ten wzrost nie przekłada się na nasz rynek. Teraz tona pszenicy konsumpcyjnej nie przekracza 1800 zł/t. To spadek o ponad 200 złotych w ciągu kilku dni.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności