Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przeceny na rynku zbóż

Przeceny na rynku zbóż

Przeceny zbóż na światowych giełdach. A to pociąga za sobą kolejne obniżki także u nas. I na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja nagle miała się zmienić.

W europejskich sklepach, a ostatnio także w naszych, wykupowane są na zapas produkty zbożowe, szczególnie makarony, kasze i mąki. Nie wiadomo więc, czy zapotrzebowanie na ziarno nie zwiększy się, a ceny nie zmienią kierunku. Na razie jednak krajowe zboża podążają za wyznaczającymi trendy światowymi giełdami.

Na paryskiej giełdzie MATIF pszenica staniała w ciągu ostatniego tygodnia aż o 7 euro za tonę. Na piątkowym zamknięciu sesji kosztowała już tylko 183,75 euro/t.

Cały czas trwa eksport zbóż z Polski, zarówno drogą morską, jak i lądową. W portach podpisano bardzo dużo kontraktów na odstawienie zbóż do połowy kwietnia, do kiedy będą przypływały statki. I cały czas podpisywane są nowe umowy.

Ziarno w portach staniało w ciągu dwóch tygodni od 20 zł/t do nawet 50 zł/t. Największe spadki zanotowała pszenica konsumpcyjna 12,5%. Na razie dość stabilne pozostały jedynie ceny jęczmienia.

Zboża w portach
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 12,5% 780-790
pszenżyto 670
jęczmień 650-660
żyto paszowe 570
źródło: BM Start
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności