Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy zbożowe – bilans zbóż na minus

Prognozy zbożowe – bilans zbóż na minus

Światowy rekord dla soi, ale pogorszenie bilansu zbóż. Amerykański Departament Rolnictwa prognozuje spadki produkcji zarówno dla pszenicy, jak i dla kukurydzy. A notowania wciąż w górę.

Ponad 2 miliardy 700 milionów ton wszystkich zbóż. O procent mniej niż zakładano dotychczas. Tak zdaniem amerykańskich analityków będzie wyglądał nowy sezon na globalnym rynku. Spaść ma także konsumpcja, ale i tak wciąż pozostanie sporo wyższa niż produkcja. A to oznacza i mniejsze zapasy końcowe i wyższe ceny. W światowych magazynach będzie o blisko 3% mniej ziarna, w porównaniu z ostatnim sezonem. To w największym stopniu efekt wojny w Ukrainie i dużo mniejszych zbiorów, jakie staną się jej udziałem.

Ukraińscy rolnicy dostarczą o ponad połowę kukurydzy mniej, niż w ubiegłym sezonie (19,5 mln ton) i o blisko 1/3 mniej pszenicy (21,5 mln ton). Ale to nie jedyne spadki w produkcji na świecie. Rekordowych zbiorów nie będą miały też ani Australia, ani Argentyna. Efektem są wysokie notowania surowców rolnych. Pszenica na paryskim parkiecie Matif kosztuje już 426 euro za tonę. To jeden z najwyższych poziomów dla kontraktów z nowych zbiorów. Wzrosty także za oceanem.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności