Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy wysokich cen

Prognozy wysokich cen

Rekordy gonią rekordy. Notowania na światowym rynku surowcowym najwyższe od lat. Wśród nich kukurydza. I to pomimo przyspieszenia tempa żniw i prognoz wyższych zbiorów.

Zbiory w Stanach Zjednoczonych nabrały tempa. Farmerzy zebrali już blisko 70 procent areału upraw, podczas gdy rok temu żniwa o tej porze przekraczały tam dopiero półmetek. Amerykańscy producenci zakładają, że zbiorą w tym roku blisko 382 miliony ton kukurydzy, co pozwoli zwiększyć zapasy końcowe tego ziarna. 

Opóźnienia w żniwach próbują nadrobić europejscy rolnicy. Ale w obniżkach to nie pomaga. Kontrakty w Paryżu wyceniane są na 244 euro za tonę. W Chicago na blisko 220 dolarów.

Ruch także na krajowych polach. Zwłaszcza na południu kukurydziane żniwa rozkręcają się coraz szybciej. Na Pomorzu zbiór dopiero rusza. Wiele zależy tu od pogody, dojrzewania ziarna i jego wilgotności, bo część rolników czekała, by ziarno doschło na polach. Ale deszcz nie wszędzie na to pozwolił, co oznacza, że aby drożej sprzedać kukurydzę, trzeba ją będzie dosuszać. I choć ziarna na rynku pojawia się coraz więcej, to nadal nie na tyle dużo, by stawki miały zacząć spadać. Nadal jest sporo drożej niż w poprzednich latach. Kukurydza sucha na eksport kosztuje już nawet 1070 zł/t, w kraju 1040 zł/t. Tona kukurydzy mokrej z przeznaczeniem na pasze wyceniana jest na maksymalnie 650 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności