Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy w rytmie kukurydzy

Prognozy w rytmie kukurydzy

Ostatnie prognozy wywołały wahania cen zbóż na światowych parkietach. Notowania kukurydzy odrabiają wcześniejsze korekty i znów pną się w górę.

239 euro za tonę, to nowy poziom notowań kukurydzy na giełdzie Matif w Paryżu. Tak drogo było tylko w ostatnich dwóch miesiącach, a wcześniej w marcu 2013 roku. To zdaniem analityków efekt obaw o plony po drugiej stronie oceanu - mniej kukurydzy może wyprodukować między innymi Brazylia. Ale światowe zbiory, dzięki podniesieniu produkcji w Stanach Zjednoczonych, nadal mają być na rekordowym poziomie. I sięgnąć blisko miliarda 200 milionów ton kukurydzy. 

Nie zabraknie jej także w Europie. A to za sprawą zwiększonego areału upraw i pogody, która sprzyja ciepłolubnym roślinom. Padające w niektórych regionach deszcze pomagają zredukować niedobory wody w glebie. Unijni rolnicy mają szansę zebrać blisko 71 milionów ton tego ziarna. To wynik o 9% lepszy od zeszłorocznego i o 7% od średniej z ostatnich pięciu lat. To także zasługa krajowych producentów, którzy według prognoz, mogą wyprodukować nawet o 1/3 kukurydzy więcej, niż w ubiegłym roku.

Na razie nie wpłynęło to na spadki cen. Ziarno z nowych zbiorów z odbiorem w październiku i listopadzie można teraz zakontraktować od 850 zł/t w górę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności