Ceny zbóż, notowania, aktualności

Późne zbiory kukurydzy

Późne zbiory kukurydzy

Pierwsze zbiory kukurydzy na kiszonkę już za nami, ale tempo koszenia nadal nie jest jeszcze szybkie. Najpierw prace spowolniła deszczowa aura, teraz pogoda sprzyja, ale nie wszędzie kombajny już ruszyły do pracy.

Pod koniec sierpnia rozpoczęły się pierwsze zbiory kukurydzy na kiszonkę w Wielkopolsce. W innych regionach miały wystartować na początku tego tygodnia, ale tu pojawił się problem dojrzałości kolb i trzeba jeszcze poczekać. Zbyt wczesny zbiór roślin może bowiem wpłynąć na nieprawidłowy przebieg procesu fermentacji, natomiast zbyt późny obniża strawność oraz znacznie utrudnia rozdrobnienie roślin i zagęszczenie sieczki.

Jednak w większości regionów do weekendu kombajny już powinny wjechać na pola. Tylko na bardzo mokrych terenach, głównie na wschodzie Polski, zbiór prawdopodobnie przesunie się na przyszły tydzień, albo na jeszcze późniejszy termin. Żniwa kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno, powinny zacząć się za miesiąc, ale rolnicy już teraz szukają nabywców - szczególnie mokrego surowca, który trzeba sprzedać od razu po zebraniu. Pierwsze propozycje cenowe za mokre ziarno na giełdach towarowych wahają się od 550 zł/t do 650 zł/t. W portach, za ubiegłoroczną suchą kukurydzę (skupowaną na doładowanie statków), rolnicy otrzymują więcej, niż za pszenicę - co najmniej 1130 złotych za tonę. Nowe ziarno, z terminem dostawy w listopadzie i w grudniu, kosztuje średnio 960 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności