Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pomoc dla rolników, w tym wyższe zasiłki chorobowe

Pomoc dla rolników, w tym wyższe zasiłki chorobowe

Tarcza antykryzysowa obejmie także rolników. Na początek rolnicy będą mogli liczyć na umorzenie składek na KRUS. Pełen pakiet wsparcia rząd ma przedstawić do końca tygodnia, kiedy to przepisami zajmie się Sejm.

O tym, żeby także rolnicy byli objęci pakietem ustaw Tarczy Antykryzysowej mocno zabiegał Prezydent Andrzej Duda. Rozmowy na ten temat trwały w sobotę i niedzielę. Ustalono, że wsparcie dla rolników będzie częścią pakietu pomocowego dla gospodarki, które w zeszłym tygodniu Premier Mateusz Morawiecki oszacował na 212 miliardów złotych.

- Duże problemy mają w tej chwili kwiaciarze, sektor szkółkarstwa - poinformował minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardarnowski - Nie do końca jeszcze jesteśmy w stanie określić jakie jeszcze będą skutki. W związku z tym ta pomoc musi również dotyczyć rolników.

Jak mówi minister rolnictwa, pomoc ta będzie narastała. Na tę chwilę musi być ona adekwatna, a jak zaproponował pan prezydent, zwolnienia ze składek ZUS, które dotyczą przedsiębiorców, będą również dotyczyły składek emerytalno-rentowej - bo o to chodzi w KRUS.

W środę w Brukseli odbędzie się rada ministrów rolnictwa krajów Unii. Oczywiście spotkanie ze względu na pandemię koronawirusa odbędzie się w formie telekonferencji. Na niej polski resort rolnictwa ma wystąpić z wnioskiem o dodatkowe wsparcie rolników z unijnych funduszy. Zwłaszcza, że w kończącej się perspektywie finansowej wiele środków nie zostało wykorzystanych ze względu na niskie zainteresowanie programami.

- Oczekujemy dodatkowych środków w ramach budżetu Unii Europejskiej, ale również, trochę przez analogię do polityki wspólności, rozszerzenia elastyczności wykorzystania środków wspólnej polityki rolnej - wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.

Ministerstwo Rolnictwa na stronie internetowej opublikowało zalecenia dla rolników, którzy będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie. Są tam informacje o konieczności zachowania podstawowych zasad higieny i bezwzględnego przestrzegania izolacji domowej - tak, żeby nie zarażać na przykład sąsiadów. Za nieprzestrzeganie tych wytycznych grozi grzywna sięgająca nawet 30.000 złotych.

Rolnicy mogą też liczyć, w związku ze wzrostem ryzyka na zainfekowanie koronawirusem, na zwiększone zasiłki chorobowe. Kwota jest o 50% wyższa i trafi do rolników szybciej. Rozporządzenie ministra już weszło w życie.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności