Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża w cieniu pandemii – maj 2020

Zboża w cieniu pandemii – maj 2020

Początek maja przyniósł spadki cen zbóż konsumpcyjnych. Sama pszenica straciła w ciągu tygodnia 8 euro (notowania Matif). W kraju jej tonę można było sprzedać po maksymalnie 880 złotych. Drożej było za to na rynku pasz. O 100 zł/t wzrosły ceny otrąb, do 550 zł za tonę żytnich i 640 zł za tonę pszennych.

Kolejny tydzień nie przyniósł rewolucji na rynkach zbożowych. Cena pszenicy konsumpcyjnej w portach utrzymywała poziom 900 zł/t, kukurydza wyceniana była na 800 zł/t, a jęczmień paszowy na 700 zł/t. Bez zmian pozostały ceny rzepaku. Zeszłoroczne ziarno można sprzedać po 1600 złotych za tonę.

Trzeci tydzień miesiąca obfitował w przeceny. Staniały zarówno zboża konsumpcyjne, jak i paszowe. Ceny pszenicy konsumpcyjnej zrównały się z cenami pszenicy paszowej - za tonę obu tych ziaren można było otrzymać średnio 850 złotych. Stawki rzepaku wyniosły w tym tygodniu z kolei około 1650 zł/t, ale rolnicy mieli spory problem ze sprzedażą surowca. Na większe zainteresowanie ze strony kupujących będą musieli poczekać najprawdopodobniej do lipca.

Koniec maja to kolejne obniżki cen na rynku zbóż. Pszenica w magazynach sprzedającego kosztowała w ostatnim tygodniu miesiąca nie więcej, niż 830 złotych za tonę, jęczmień konsumpcyjny - 690 zł/t, a żyto - 600 zł/t. Za ziarno ubiegłorocznego rzepaku, rolnicy mogli otrzymać w tym czasie maksymalnie 1630 zł/t.

Powrót do aktualności