Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrosty cen zbóż w październiku 2020

Wzrosty cen zbóż w październiku 2020

Już pierwszy tydzień października rozpoczął się korzystnie dla rolników - zwłaszcza tych, którzy którzy zdecydowali się na sprzedaż zboża na eksport. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej otrzymać można było blisko 850 złotych, za pszenżyto 690 zł, a za żyto 590 zł. Powody do zadowolenia mieli  też hodowcy zwierząt, poszukujący pasz w korzystnej cenie. Otręby pszenne można było kupić już za 550 zł/t, łubin i bobik - za około 900 zł/t.

Kolejny tydzień miesiąca to kolejne wzrosty cen zbóż, głównie w portach. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej otrzymać można było 860 zł/t, za pszenżyto 700 zł/t. Tegoroczna kukurydza w portach sprzedawana była również po 700 zł/t. W tym czasie również rzepak trzymał wysoką cenę - 1700 złotych za tonę to o 100 zł/t więcej, niż rok temu w tym samym czasie.

Połowa miesiąca to już znaczne wzrosty cen na rynku zbóż. Pszenica konsumpcyjna na eksport wyceniana była na blisko 900 zł/t, sucha kukurydza na wolnym rynku kosztowała z kolei do 730 zł/t. Rekordy cenowe należały natomiast zdecydowanie do rzepaku, którego tonę można było sprzedać nawet za 1800 złotych.

Koniec października przyniósł kolejne zwyżki cen większości zbóż. Ceny skupu suchej kukurydzy wynosiły w tym okresie minimum 700 zł/t (w portach stawki były o 100 zł/t wyższe), a pszenica konsumpcyjna w kontraktach terminowych osiągała wartości przekraczające 900 zł/t. W okolicy 1000 zł/t oscylowały w tym tygodniu także pasze: bobik, peluszka czy groch.

Powrót do aktualności