Ceny zbóż, notowania, aktualności

Lipiec 2020 – ceny zbóż i umowy kontraktacyjne

Lipiec 2020 – ceny zbóż i umowy kontraktacyjne

Lipiec to już czas żniw i podpisywania ostatnich umów kontraktacyjnych na nowe zbiory. Ale handel ubiegłorocznymi nasionami oczywiście trwał. W pierwszym tygodniu lipca, jak podał Agrobiznes, pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 840 zł/t, żyto konsumpcyjne do 630 zł/t, a ceny rzepaku wyniosły nie mniej niż 1650 zł/t.

Zmiana nastąpiła w połowie miesiąca, kiedy to za sprawą trwających żniw, zainteresowanie ubiegłorocznym ziarnem osłabło. Pszenica konsumpcyjna z nowych zbiorów wyceniana była na 720 zł/t, paszowa tylko o 30 zł/t niżej. Kontrakty na jęczmień oscylowały w granicach 600 zł/t, a na żyto - 550 zł/t.

Kolejne zmiany przyniosły następne dni, kiedy to do łask wróciły zboża z ubiegłego sezonu. Ceny zeszłorocznej pszenicy konsumpcyjnej dochodziły do nawet 800 złotych za tonę. Z kolei jęczmień z nowych zbiorów kosztował średnio 590 zł/t. Wysokie stawki utrzymał rzepak. Za tonę nasion rolnicy otrzymywali od 1630 zł/t do 1675 zł/t (a w portach nawet 1700 zł/t).

Ostatni tydzień lipca to już wyraźnie wzmożone prace na polach, ale też gorący okres transakcji zbożami. Pszenica konsumpcyjna z nowych zbiorów kosztowała w ostatnich dniach miesiąca średnio 720 zł/t (w portach do 770 zł/t). Maksymalne stawki żyta sięgały 560 zł/t. Spadły za to ceny rzepaku. Za tonę nasion można było otrzymać w tym tygodniu nie więcej niż 1650 zł/t.

Powrót do aktualności