Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czerwiec 2020 roku na rynku zbóż

Czerwiec 2020 roku na rynku zbóż

Czerwiec przyniósł kolejne przeceny na rynku zbóż. W umowach na tegoroczne zbiory za pszenicę konsumpcyjną można było uzyskać nie więcej niż 800 zł/t, a za pszenicę paszową - 670 zł/t. Staniał również rzepak - o 10 zł/t wobec końca maja.

Kolejne tygodnie to systematycznie taniejące zboża na giełdach rolnych oraz w magazynach sprzedających. Minimalne ceny pszenicy konsumpcyjnej spadły poniżej poziomu 800 zł/t (w kilka dni później - do 760 zł/t), jęczmienia - poniżej 700 zł/t. To stawki zbliżone do cen zbóż paszowych. Bez większych zmian jedynie na rynku rzepaku, który zarówno w umowach kontraktacyjnych na nowe zbiory, jak i w sprzedaży (zeszłoroczne ziarno) wyceniany był w tym okresie na średnio 1610 zł/t.

Pod koniec miesiąca ceny ubiegłorocznego ziarna spadły nawet o 20 złotych za tonę. Skorygowane w dół zostały także cenniki w umowach kontraktacyjnych na nowe zbiory - do 750 zł/t za pszenicę konsumpcyjną i średnio 600 zł/t dla jęczmienia. Drożej nadal na rynku rzepaku. Za rośliny z zeszłego roku, rolnicy otrzymać mogli średnio 1640 zł/t. Sporo wyżej wyceniany był rzepak z nadchodzących zbiorów. Umowy kontraktacyjne można było podpisać nawet na 1680 złotych za tonę.

Powrót do aktualności