Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ostre cięcie cen

Ostre cięcie cen

Kolejny dzień przecen zbożowych kontraktów na światowych giełdach, pociągnął za sobą ceny roślin oleistych. Za oceanem tanieje soja, a na europejskim rynku rzepak.

800 euro za tonę. Na tyle dzisiaj wyceniany jest rzepak na paryskim parkiecie Matif. To spadek aż o blisko 80 euro w zaledwie tydzień. To obrót spraw zdecydowanie nie po myśli producentów, bo oznacza, że przynajmniej chwilowo ceny oferowane im przez kupujących będą niższe. Cieszy za to przetwórców, bo każda, nawet niewielka korekta w dół, oznacza, że za surowiec zapłacą mniej. Zwłaszcza, że ceny produktów rolnych są w tym roku wyjątkowo wysokie.

W kraju ceny zeszłorocznych nasion zaczynają się od 4300 zł/t. Tym, co teraz najbardziej interesuje producentów, są propozycje stawek na nowe żniwa. Im bliżej lipca, tym atmosfera robi się coraz bardziej gorąca. Wielu rolników podpisało umowy kontraktacyjne na część surowca i waży decyzję - czy podpisywać na resztę zakładanych zbiorów, czy jednak czekać na rozwój sytuacji na rynku i sprzedawać po cenie dnia. Na razie umowy kontraktacyjne na tegoroczne nasiona wahają się od 3700 zł/t do 3800 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności