Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowy kurs na ceny zbóż

Nowy kurs na ceny zbóż

Spore spadki w notowaniach zbóż na światowych parkietach stały się faktem. Pszenica i kukurydza kosztują tyle, co przed wybuchem wojny. To pośrednio wynik międzynarodowej umowy o bezpiecznym eksporcie ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne. Ale analitycy ostrożnie podchodzą do porozumienia, bo do jego zawarcia miało już dochodzić kilkukrotnie, a rosyjskie obietnice pozostawały bez pokrycia.

Europejski parkiet zareagował przeceną pszenicy aż o 25 euro. Kontrakty rozpoczynają tydzień od poziomu 325 euro za tonę. Spory spadek stał się też udziałem kukurydzy. Pszenica na parkiecie w Chicago spadła poniżej 280 dolarów. 

Krajowy rynek, podobnie jak światowy, zareagował przecenami. Pszenica w portach na eksport jeszcze w piątek rano kosztowała 1670 złotych za tonę, po południu już 70 złotych mniej. 

Podobnie, choć już nie tak spektakularnie, zmieniły się ceny zbóż w krajowych magazynach. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej można maksymalnie uzyskać 1450 złotych, a żyta 1260. Jedynie jęczmień utrzymał stawki sprzed umowy odblokowującej eksport ziarna z Ukrainy. 

Na północy i zachodzie kraju oraz w Wielkopolsce notowania sięgają 1350 złotych za tonę. Za tonę pszenicy paszowej można uzyskać do 1400 złotych. Żyto kosztuje już poniżej 1150 złotych. Od tego poziomu zaczynają się ceny jęczmienia. Za pszenżyto rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 1320 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności