Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niewielkie zmiany cen na krajowym rynku zbóż

Niewielkie zmiany cen na krajowym rynku zbóż

Raz górka, raz dołek i niepewność jutra. Pszenica na paryskim parkiecie Matif co prawda zakończyła piątkową sesję na plusie, ale w skali całego tygodnia straciła 4 euro - a to nie pozostaje bez wpływu dla poszczególnych rynków.

Zawirowania na światowych giełdach i w kursach walut sprawiły, że wyhamowała sprzedaż zbóż na eksport. A to z kolei przełożyło się na cenniki, które ruszyły w dół. Ale handlowcy studzą emocje rolników, bo na razie nie wiadomo jaka będzie skala przecen.

Nieco inna sytuacja jest na krajowym rynku. Ceny większość zbóż zaczynają nowy tydzień na dotychczasowym, stabilnym poziomie.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
pszenżyto 610-640
żyto konsumpcyjne 550-580
żyto paszowe 530-560
jęczmień konsumpcyjny 700-730
owies konsumpcyjny 630-660
owies paszowy 600-650
źródło: BM Start

Ale nie jest wykluczone, że najbliższe dni, przyniosą zmiany w górę. Teraz kupujący poszukują jęczmienia paszowego, a dzięki popytowi, stawka za nieco jest o 10 złotych większa niż w zeszłym tygodniu. Tonę, tak na eksport, jak i w kraju, można sprzedać maksymalnie za 670 złotych.

Największe jednak zapotrzebowanie i największe zmiany cen, notuje pszenica - zarówno konsumpcyjna, jak i paszowa. Średnie ceny transakcyjne pszenicy konsumpcyjnej wynoszą od 750 zł/t do 830 zł/t, a paszowej od 730 zł/t do 800 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności