Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nienotowane notowania

Nienotowane notowania

Nienotowane od lat poziomy skupu trzody, bydła, drobiu i jaj. Nienotowanie wcześniej rekordowo wysokie koszty produkcji. Niepewność na globalnych rynkach zbóż przekłada się i na rynek mięsny.

Niemiecka giełda, która wyznacza trendy na europejskim rynku trzody, znów wystrzeliła w górę. Od wczoraj stawka za tuczniki w klasie E sięga 1 euro 85 centów za kilogram. W przeliczeniu na złotówki to blisko 9 złotych. Ale przy coraz droższych warchlakach, energii i horrendalnie drogich zbożach, nawet to może nie zagwarantować zysku. 

W przypadku produkcji drobiarskiej pasze odpowiadają aż za 2/3 kosztów. Wystarczyło 6 tygodni by ceny jaj w hurcie wzrosły niemal dwukrotnie. Nawet średnich rozmiarów klatkowych nie uda się już kupić poniżej 40 groszy za sztukę, maksymalne stawki sięgają prawie 50 groszy. Trend wzrostowy kontynuują też kurczaki. Od początku lutego brojlery zdrożały blisko o 40%. Na wolnym rynku ceny skupu zaczynają się powyżej 6 złotych i dochodzą do 6 i pół złotego za kilogram żywca. W kontraktacji podwyżki dużo mniejsze, a ceny skupu - średnio o złotówkę niższe.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności