Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydziane żniwa

Kukurydziane żniwa

Zbiory kukurydzy na kiszonkę w większości regionów już się skończył. Tylko jeszcze miejscami na wschodzie i północnym-wschodzie prace trwają.

Oprócz regionu wszystko zależy od terminu siewu i odmiany kukurydzy. Wyniki są dość wysokie. Najmniejsze plony osiągnęła kukurydza w regionach, gdzie była susza, i tam zebrano około 40 ton z hektara. W pozostałych regionach: około 45-50 t/ha, a w najlepszych gospodarstwach nawet 60 t/ha.

Teraz na dobre ruszają zbiory kukurydzy na ziarno, choć ostatnie deszcze mocno utrudniły prace nie tylko rolnikom i firmom usługowym, ale też suszarniom i punktom skupu. Wilgotność ziarna bardzo wzrosła. Na początku żniw wynosiła od 27% do 50%, ostatnio wyniki sięgały 35%. A to zdecydowanie za wysokie wartości. Ale z dnia na dzień kukurydza powinna powoli tracić nadmiar wody i sytuacja powinna tym samym się poprawić - szczególnie na zachodzie Polski i na Śląsku. Na razie nikt jeszcze nie martwi się przestojami, bo agrotechniczny termin zbioru kukurydzy na ziarno kończy się dopiero wraz z końcem października.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności