Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydza – plony i ceny

Kukurydza – plony i ceny

Zbiory kukurydzy przekroczyły półmetek, ale rolnicy muszą się coraz bardziej spieszyć z pracami ze względu na rosnącą wilgotność ziarna. Plony są dobre, ceny też.

W Wielkopolsce już końcówka żniw, ale na wschodzie i północy kraju, jeszcze sporo roślin pozostaje na polach. Duża wilgotność ziarna jest wszędzie i już się przy obecnej pogodzie nie poprawi. Dlatego warto, jak najszybciej zebrać zboże, aby ograniczyć straty spowodowane przede wszystkim chorobami grzybowymi i wysokimi kosztami suszenia. 

Plony są w tym roku dobre, pomijając regiony suszy, czyli Pomorze, Wielkopolskę aż po Śląsk. Szacuje się, że średnio wyniosą one 7 ton z hektara. Na krajowych giełdach towarowych handluje się teraz niemal wyłącznie kukurydzą - to temat przewodni. Mokra wkładana jest w foliowe rękawy do kiszenia, a najczęściej suszona. Ale ziarno wyjeżdża też do Niemiec. Tona takiej kukurydzy kosztuje od 600 zł/t na południowym wschodzie Polski do 720 zł/t na północy. Najczęstsze stawki wynoszą około 700 zł/t.

Kukurydza sucha najdroższa jest w portach. Tona kosztuje maksymalnie 1125 złotych, a w magazynach krajowych do 1100 złotych

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności