Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydza nisko

Kukurydza nisko

Lepsze prognozy i niższe notowania. Mimo dzisiejszej lekkiej próby odbicia, ceny kukurydzy na światowych rynkach wciąż na niskich poziomach. W Chicago w ciągu tygodnia kukurydza straciła blisko 5% i dziś wyceniana jest na niewiele ponad 128 dolarów za tonę. W Paryżu korekty delikatniejsze, zaledwie 0,5% - a notowania sięgają 166 Euro za tonę. To efekt lepszych szacunków zbiorów tego ziarna.

Amerykańscy analitycy prognozują, że w tym sezonie świat dostarczy blisko miliard 200.000 milionów ton kukurydzy (wzrost o 7% r/r). W Stanach Zjednoczonych może paść rekord produkcji na poziomie 406 milionów ton. 

Lepsze plony powinny być w tym roku także w Europie. To efekt poprawy pogody. Przewidywany średni zbiór z hektara w Unii, to powyżej 8 ton z hektara (wzrost o blisko 4% r/r).

Bardzo optymistyczne są także prognozy dla polskich producentów, bo zakładają blisko 6,5 tony ziarna z hektara. To nie tylko lepszy wynik niż rok temu, ale także wyższy plon w średniej z ostatnich pięciu lat. 

Dzisiaj ubiegłoroczne ziarno w magazynie sprzedającego, kosztuje około 700 zł/t. Umowy kontraktacyjne na nowe żniwa, można podpisać od 630 zł/t do 650 zł/t.

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności