Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kto może, wciąż trzyma zboże

Kto może, wciąż trzyma zboże

Na światowych giełdach towarowych zboża drożeją, a w kraju też drogo, bo euro jest coraz mocniejsze. W takiej sytuacji rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna.

Sprzedają tylko ci, którzy muszą jeszcze we wrześniu uregulować różnego rodzaju płatności. Do tego trwają jesienne prace polowe, przede wszystkim zasiewy. Maklerzy zwracają uwagę na spore rozbieżności w cenach krajowego ziarna w magazynach rolników, bo jakość zboża w tak kapryśnym pod względem pogody roku, jest bardzo zróżnicowana. Podczas gdy jedne regiony dotknęła susza, w innych do tej pory woda stoi na polach.

W ofertach sprzedaży przeważa pszenica konsumpcyjna, paszowej jest niewiele. Ze względu na wysokie stawki zaczęło do nas napływać ziarno słowackie. Pojawiło się żyto konsumpcyjne eksportowane do Czech, paszowe jest w stałej ofercie. Bardzo mało jest jęczmienia zarówno konsumpcyjnego, jak i paszowego, natomiast chętnych do zakupu nie brakuje. Owies paszowy jest w ofertach, ale konsumpcyjnego już nie ma, bo rok mu nie sprzyjał i ziarno nie ma odpowiednio wysokiej gęstości.

Zboża w magazynach krajowych
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna1000-1100
pszenica paszowa960-1080
pszenżyto840-920
jęczmień konsumpcyjny920-1000
jęczmień paszowy850-950
żyto konsumpcyjne800-880
żyto paszowe790-850
owies paszowy650-730
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności