Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kto dogania notowania?

Kto dogania notowania?

Kukurydza w cenie. Oczekiwania na najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa podgrzewają atmosferę. Za oceanem notowania zbliżyły się do najwyższych od miesięcy poziomów. W Europie na razie stabilnie. A u nas mniejsza podaż, większy popyt. Kto ma jeszcze zeszłoroczną kukurydzę, narzekać nie powinien. Kto chce kupić śrutę - zadowolony nie jest.

W ofertach sprzedaży brakuje kukurydzy, a chętnych do jej kupna jest sporo. Dlatego jej ceny ruszyły ostro w górę. Za zeszłoroczne ziarno trzeba zapłacić sporo powyżej 900 złotych za tonę. Ale znalezienie ofert sprzedaży nie jest łatwe. Dużo łatwiej jest za to podpisać umowy na dostawy tegorocznej kukurydzy. Tu średnia stawka za tonę wynosi 620 złotych.

Bardzo drogie jak na wrzesień są śruty. W wysokich cenach przoduje rzepakowa. Prognozy jej notowań były nawet o kilkadziesiąt złotych za tonę niższe, niż proponowane obecnie. Tymczasem za tonę rolnicy płacą nawet 970 złotych. To efekt sporego zainteresowania tą paszą, także ze strony zagranicznych odbiorców.

Śruta
ceny transakcyjne zł/t
rzepakowa950-970
słonecznikowa955-966
sojowa (w portach)1555
źródło: BM Start

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności