Ceny zbóż, notowania, aktualności

Korekta notowań cen rzepaku

Korekta notowań cen rzepaku

Po wzrostowym tygodniu, przyszedł czas na korektę notowań. Od początku tygodnia rzepak traci na wartości. I to pomimo mniejszej podaży nasion na europejskim rynku.

Niewiele ponad 390 euro za tonę - to dzisiejsza wycena rzepaku na paryskim parkiecie Matif. Jeszcze miesiące temu notowania przebijały kilkuletnie maksima, a tona rzepaku kosztowała ponad 416 euro za tonę. Teraz, chociaż analitycy mówią o jego deficycie, tanieje. Skąd korekty? To efekt dostosowywania się notowań do cen olejów na świecie - głównie palmowego i sojowego. A te od kilku tygodni tracą na wartości.

Na krajowym podwórku nasion w ofertach sprzedaży pod dostatkiem, ale nie ma za to chętnych, by je kupić i trzeba długo szukać zanim znajdzie się odbiorcę. Ceny transakcyjne za ubiegłoroczne nasiona dochodzą do zaledwie 1620 zł/t w magazynie sprzedającego. Jeszcze w zeszłym miesiącu podpisując umowę z dostawą na marzec, można było otrzymać nawet 1700 złotych.

Rzepak - żniwa 2019
ceny transakcyjne zł/t
dzisiaj 1590-1620
styczeń 1680-1700
źródło: BM Start

Mniejsze jest zainteresowanie umowami kontraktacyjnymi, bo i tu nadeszły cięcia. W styczniu cena była nawet o 40 zł/t wyższa.

Rzepak - żniwa 2020
ceny transakcyjne zł/t
dzisiaj 1570-1600
styczeń 1630-1640
źródło: BM Start
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności