Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kiszonka z kukurydzy

Kiszonka z kukurydzy

Rozpoczęły się już zbiory kukurydzy na kiszonkę. Jednak ostatnie deszcze przyhamowały prace polowe. Żniwa kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno powinny zacząć się za miesiąc.

Deszcze w rejonach dotkniętych suszą, mocno przyspieszyły dojrzewanie kukurydzy, która szybko zaczęła nabierać masy i dzięki temu jest już gotowa do zbioru. Kukurydziane żniwa zapoczątkowała Wielkopolska, która jest zagłębiem upraw tego zboża. W pozostałych regionach Polski zbiory rozpoczną się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Prognozy plonów dla rejonów dotkniętych największą suszą w okresie intensywnej wegetacji, mimo ostatnich opadów, nie są optymistyczne. Będą niższe od średniej z ostatnich lat. Szacuje się, że wyniosą około 40 ton z hektara. W bardziej sprzyjających pogodowo rejonach, plony powinny sięgnąć 50 t/ha.

Powierzchnia upraw kukurydzy na kiszonkę w Polsce to około 650 tysięcy hektarów i od lat jest dość stabilna.

Zbiory potrwają 2-3 tygodnie. Na początku października rolnicy zaczną żniwa późnych odmian kukurydzy , które najczęściej przeznaczone są na produkcję biogazu. Tylko część trafia na kiszonkę dla bydła, bo rośliny zbierane w tym czasie, mają już mniejszą wartość energetyczną, niż surowiec zebrany wcześniej. Wynika to z tego, że kukurydza jest wtedy bardzo wysoka i równocześnie ma znacznie mniej kolb.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności