Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jakie ceny zbóż?

Jakie ceny zbóż?

Ceny zbóż w krajowych portach wciąż się wahają, ale zmiany są najwyżej 10 złotowe. Za to na paryskiej giełdzie Matif piątkowa sesja zamknęła się spadkiem prawie o 6 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej w kontraktach majowych. Umowy na wrzesień są stabilne.

Największe zainteresowanie w portach jest cały czas pszenicą konsumpcyjną, ale skupowane są także pszenżyto, żyto, jęczmień paszowy i kukurydza. Stawki dotyczą umów zawartych na dostawy maju. Teraz jest najlepszy czas na przywożenie zbóż do portów i uzyskanie wysokich cen. Czekanie na jeszcze wyższe stawki może się nie opłacać, tym bardziej, że przetrzymywane zboża często atakują o tej porze roku szkodniki.

Ziarno chętnie sprzedają duże firmy, które muszą opróżnić magazyny do końca tego miesiąca, a najpóźniej do połowy czerwca, aby móc je zdezynfekować przed nowymi zbiorami.

Zboża w portach
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 12,5% 900-915
pszenżyto 725
jęczmień paszowy 700
żyto paszowe 620
kukurydza 800
źródło: BM Start

Wciąż duży jest eksport drogą lądową naszego pszenżyta i żyta do Niemiec, gdzie ziarno przerabia się na alkohol do produkcji środków dezynfekcyjnych, ale ostatnio uruchomiła się też wysyłka do naszych zachodnich sąsiadów jęczmienia i pszenżyta paszowego.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności