Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jakie ceny zbóż?

Jakie ceny zbóż?

Na światowych rynkach zmiany. Notowania pszenicy wyraźnie idą w dół. Przeceny także i u nas, ale już dużo skromniejsze. Pszenica konsumpcyjna od 1 do 10 marca, kiedy skończyły się kontrakty z dostawą w marcu, staniała aż o prawie 20 euro za tonę. To bardzo duża obniżka w tak krótkim czasie. Piątkowe zamknięcie sesji to już notowania kontraktów majowych, które są jeszcze tańsze (niespełna 225 euro za tonę). 

Polskie firmy skupujące zboże nie podchwyciły tego trendu i obniżyły stawki najwyżej o 20 złotych (pszenica konsumpcyjna w umowach na marzec wyceniana jest teraz na 1000 zł/t - 1015 zł/t). Pozostałe zboża skupowane teraz w portach pozostają na podobnym jak przed tygodniem poziomie, a nawet są droższe od 5 zł/t do 10 zł/t.

Zboża w portach
ceny transakcyjne  zł/t
pszenżyto870-885
jęczmień880-890
żyto750-765
źródło: BM Start

Od żniw zboża cały czas są eksportowane zarówno drogą morską, statkami i barkami, jak i lądową. Na północy Polski magazyny w większości są już wyczyszczone z surowca. Wewnątrz kraju jest jeszcze trochę zapasów. Mało jest już pszenicy konsumpcyjnej i paszowej. Do tego wielu rolników, zajętych pracami polowymi, wyłączyło się na razie ze sprzedaży ziarna. A właśnie teraz zapotrzebowanie na ten towar zgłaszają drobiarze i mieszalnie pasz.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności