Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jaki finał żniw rzepaku?

Jaki finał żniw rzepaku?

Zbiory rzepaku na południu Polski zbliżają się do końca, a niektórzy już nawet je zakończyli. Ale wyniki nadal są w tym rejonie bardzo słabe, a ceny nie idą w górę.

Oprócz północnych i północno-wschodnich regionów, rzepak koszą już wszyscy. Na Opolszczyźnie żniwa są zaawansowane już co najmniej w 80 procentach, podobnie w Wielkopolsce. Na Lubelszczyźnie czy Podlasiu są na półmetku. Na południu czerwcowe upały i susza najbardziej zaszkodziły uprawom. Nasiona rzepaku są tam bardzo drobne, a ostateczne plony wynoszą od 1,5 najwyżej do 3,5 tony z hektara.

Nie lepiej wygląda sytuacja w południowej części Wielkopolski. Na Lubelszczyźnie wyniki są już trochę lepsze - 3,5 do 4 ton z hektara. Za to na Podlasiu, gdzie gleby są lżejsze od razu spadają do 2 ton. Podsumowując - niezbyt pomyślny scenariusz z początku zbiorów znajduje potwierdzenie pod koniec prac.

Nadal odczuwalny jest też problem bardzo słabego zaolejenia rzepaku. W zakładach tłuszczowych za tonę rzepaku można teraz otrzymać od 1500 do 1550 złotych. Wszystko zależy od regionu, jakości i cen na zagranicznych giełdach oraz kursu Euro.

Rzepak
ceny skupu zł/t
tydzień temu 1520-1550
teraz 1500-1550
źródło: KZPRiRB
W portach stawki są nieco wyższe. Od 1560 zł/t do 1570 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności