Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jaka jakość zbóż?

Jaka jakość zbóż?

Skończyły się zbiory jęczmienia ozimego, ale na polach stoi jeszcze jęczmień jary i browarny. Rolnicy starają się też szybko przeprowadzić żniwa pszenicy i pszenżyta. W wielu miejscach jest problem z jakością ziarna.

Żniwa w tym roku do łatwych nie należą. Chociaż zboża wyglądały ładnie, to już wyniki po zbiorach są bardzo zróżnicowane. Część kraju jest objęta suszą, a część pól stoi w wodzie i kombajny mają problem z wjazdem - mimo, że kłosy są dorodne. W takiej sytuacji liczy się czas, bo mokre zboże zaczyna porastać i z każdym dniem jego wydajność spada. Na terenach z suszą ziarno jest z kolei bardzo drobne.

W kraju cena pszenicy konsumpcyjnej w portach ponownie wzrosła. Pszenżyto kosztuje więcej niż zawierane na początku tego roku kontrakty na pszenicę. Tona pszenicy konsumpcyjnej z dostawą w sierpniu i wrześniu kosztuje od 940 zł/t do nawet 965 zł/t.

Zboża w portach
dostawy w sierpniu i wrześniu zł/t
pszenica konsumpcyjna940-965
pszenżyto800-820
jęczmień825
żyto700-720
źródło: BM Start

Zdaniem maklerów wysokie ceny mogą jeszcze piąć się w górę, ale trudno teraz cokolwiek wyrokować. Bo niektóre zboża nie dopisały za oceanem czy w Rosji, ale na przykład na Ukrainie czy w Rumunii wyniki są dobre. Dużo będzie więc zależało od kolejnych zawirowań pogodowych i kursu walut.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności