Ceny zbóż, notowania, aktualności

Im bliżej żniw, tym taniej

Im bliżej żniw, tym taniej

Przeceny olejów na światowych giełdach ciąg dalszy. Ciąg dalszy także korekty na rynku rzepaku. Spadki dodatkowo wspierają obiecujące prognozy zbiorów i coraz bliższa ich perspektywa.

Po ostatnich przecenach, dzisiaj rzepak na parkiecie w Paryżu, zaczyna sesję od poziomu 490 euro za tonę. Jeszcze tydzień temu nasiona były o 20 euro droższe. A to już drugi tydzień, gdy notowania utrzymują się poniżej poziomu 500 euro za tonę. 

Spore spadki także na krajowym rynku. Ubiegłorocznych nasion w ofercie jest już bardzo niewiele, ale mniejsze jest też zainteresowanie podpisywaniem kontraktów na nowe żniwa. Przy podpisywaniu umów na dostawy do portów, maksymalna cena sprzedaży tony rzepaku to 2160 złotych, czyli nawet o 150 zł/t taniej, niż jeszcze w połowie czerwca. Kontraktując nasiona w dostawach do krajowych magazynów, można otrzymać nieco powyżej 2100 złotych za tonę. I chociaż jest taniej, niż tydzień temu, to nie ma co narzekać. W porównaniu z dwoma ostatnimi latami, rzepak kosztuje o ponad pół tysiąca złotych więcej.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności