Ceny zbóż, notowania, aktualności

Historyczne rekordy

Historyczne rekordy

Kolejny historyczny rekord tegorocznej pszenicy na paryskiej giełdzie Matif. Piątkowa sesja zamknęła się ceną 280 euro za tonę tego ziarna. I wciąż nie wiadomo, czy to już koniec podwyżek.

W naszych portach stawki za pszenicę także biją rekordy. Pszenica konsumpcyjna z dostawą w listopadzie przekracza już granicę 1200 złotych za tonę. To aż o 300 złotych więcej niż przed rokiem. Za pszenżyto rolnicy otrzymają w portach 1000 złotych. Cena żyta paszowego też szokuje. To już nawet 960 złotych, a suche ziarno kukurydzy kosztuje około 1060 złotych

Nie wiadomo ile jest towaru na rynku, bo rolnicy sprzedają ziarno tylko jeśli muszą. Poza tym trwają zbiory buraków i kukurydzy, a w ubiegłym tygodniu jeszcze ostatnie wykopki ziemniaków, więc samochody są zajęte, a koszty ich wynajmu - bardzo wysokie. 

Porty skupują zboże ostrożnie, szczególnie gdy wahania cen są tak duże jak teraz. Sprzedających ziarno przybędzie prawdopodobnie już za chwilę, gdy na rynku pokaże się jeszcze więcej kukurydzy. Wtedy trzeba będzie zacząć opróżniać magazyny pod ten towar. Poza tym koniec roku, to czas spłat kredytów, leasingów i innych opłat, a wtedy gotówka zawsze jest potrzebna. 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności