Ceny zbóż, notowania, aktualności

Gra o Corn

Gra o Corn

Kukurydza na celowniku analityków i giełdowych graczy. Obawy o stan jej upraw na świecie wciąż są bardzo silne, a w połączeniu z prognozami o mniejszych plonach zwłaszcza w Europie, trzymają jej notowania na wysokich poziomach.

 I chociaż kukurydzy ma być więcej niż w ostatnim sezonie, to obawy nie znikają. Międzynarodowa Rada Zbożowa ocenia, że może paść w tym roku rekord, bo światowa produkcja jest szacowana na blisko miliard 200 milionów ton. Spora zmiana prognoz na plus dotyczy Stanów Zjednoczonych. Produkcja kukurydzy może przekroczyć tam 384 miliony ton. Ale już w Rosji czy we Francji, szacunki skorygowano o milion w dół dla każdego z państw.

Eksperci Komisji Europejskiej prognozują, że kraje Wspólnoty zbiorą w tym roku nieco ponad 70 milionów ton kukurydzy na ziarno. Jeszcze w zeszłym miesiącu szacunki były o przeszło 3 miliony ton wyższe.

W efekcie notowania utrzymują wysoki poziom. Na paryskiej giełdzie Matif, tona kukurydzy wyceniana jest na blisko 170 euro. W Chicago kosztuje już ponad 135 dolarów. Najwięcej od dwóch miesięcy.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności