Ceny zbóż, notowania, aktualności

Finisz coraz bliżej

Finisz coraz bliżej

Zbiory rzepaku na ukończeniu. Na polach zostało najwyżej 20 procent niezebranych roślin, głównie w północnej części kraju, gdzie żniwa wciąż trwają. W Zachodniopomorskiem - to już końcówka rzepakowych żniw. Jeszcze trochę do zebrania zostało na Żuławach, Warmii i Mazurach. W północnej Polsce wyniki są lepsze niż na południu, ale nie rewelacyjne - około 3 ton z hektara. Prognozy z początku czerwca trzeba było skorygować o 10%. Jak ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, krajowe zbiory wyniosą około 2 milionów 300.000 ton. Nasiona są drobne, a zaolejenie bardzo niskie, niespotykane w ostatnich latach.

Ale taki problem mamy nie tylko my, ale prawie cała Europa. Zgłaszają go Niemcy, Czechy, Rumunia i Francja. Pierwsze analizy świadczą o tym, że głównym winowajcą jest sucha, bezdeszczowa pogoda, a konsekwencją - zaschnięcie rzepaku, zanim dojrzał. Zawinić mógł też wcześniejszy zbiór i obsianie rzepakiem słabszych gruntów.

Zakłady tłuszczowe w tym roku nie stosują potrąceń z powodu niskiego zaolejenia. Oferowane przez nie ceny, na razie zbliżone są do zeszłotygodniowych.
Rzepak
ceny skupu zł/t
3 tygodnie temu 1520-1550
2 tygodnie temu 1500-1550
tydzień temu i teraz 1510-1580
źródło: KZPRiRB
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności