Ceny zbóż, notowania, aktualności

Europa kosi rzepak

Europa kosi rzepak

W całej Europie ruszyły zbiory rzepaku, chociaż deszczowa pogoda nie wszędzie sprzyja jego koszeniu. Podobnie jak wcześniejsza susza nie sprzyjała zasiewom. Z najnowszych wyliczeń analityków Oil World wynika, że areał upraw rzepaku w Unii, właśnie przez suszę, zmniejszył się aż o 18 procent i wynosi w tym roku nieco ponad pięć i pół miliona hektarów. Nieco wyżej szacuje go Komisja Europejska, ale tu też odnotowano spadek.

Zbiory w Unii, według różnych szacunków, wyniosą od niecałych 18 mln/ton do blisko 19 mln/ton. W obu prognozach tegoroczne zbiory będą najniższe od kilkunastu lat. Jak wyliczają eksperci, wśród czterech głównych unijnych producentów rzepaku, największy spadek w produkcji w porównaniu z ubiegłym rokiem, odnotują Niemcy. Z prognoz wyłamuje się Polska, w której nasion ma być więcej niż rok temu.

Rzepak wg Oil World
prognoza spadku produkcji w mln ton
Niemcy 3,05 (-16,9%)
Francja 4,34 (-12,3%)
Wielka Brytania 1,87 (-5,3%)
Polska 2,32 (+11%)

Korekta plonów sprawiła, że pną się w górę notowania rzepaku na paryskim parkiecie Matif. Dzisiejsze notowania rozpoczynają się od poziomu 368 euro za tonę. Na wyższe stawki liczą także producenci na poszczególnych unijnych rynkach. To, o ile będzie drożej, będzie zależało od ilości i jakości zebranych nasion. Na razie w portach stawki sięgają 1560 złotych za tonę, w kraju dochodzą do 1530 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności