Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drogie rośliny białkowe

Drogie rośliny białkowe

Jedne z najwyższych od kilku lat notowania olejów spożywczych i przemysłowych nadal wywierają presję wzrostową na rynek roślin białkowych. Na wartości zyskuje soja, a za nią i śruta sojowa.

Wzrostom sprzyja także wciąż rosnące zapotrzebowanie na zużycie olejów roślinnych do produkcji biodiesela. A to napędza ceny pasz. I chociaż śruta sojowa za oceanem nie jest tak droga jak w styczniu, to znów przebiła granicę 400 dolarów za tonę. Dzisiaj na giełdzie w Chicago można kupić tonę śruty sojowej po 409 dolarów. To już o 10 dolarów za tonę więcej, niż w marcu.

Na razie, w ślad za podwyżkami zza oceanu, nie podążyły jeszcze ceny w kraju. A nawet można mówić o odwrotnym trendzie. To dzięki wcześniejszym korektom na świecie i większej dostępności surowca w krajowych magazynach, śruta jest teraz tańsza (niż na początku kwietnia) nawet o 200 zł/t. Kupując dzisiaj, kontrahenci zapłacą poniżej 1900 zł/t. A w kolejnych miesiącach też ma być taniej. Pierwsze podwyżki, jeśli nic się nie zmieni, zawitają na rynek najwcześniej w sierpniu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności