Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dobry stan ozimin

Dobry stan ozimin

Dobra i bardzo dobra kondycja. Tak tej wiosny stan ozimin w Europie oceniają analitycy Komisji Europejskiej monitorujący uprawy. A pogoda rozpoczęciu prac polowych sprzyja.

Ale są i niepokojące sygnały. Panująca w południowo-zachodniej Europie wyjątkowo ciepła i bezdeszczowa aura, przyczyniła się do suszy i ograniczyła przyjmowanie przez gleby nawozów mineralnych oraz same zasiewy. Deszcz najbardziej jest potrzebny na Półwyspie Iberyjskim, w południowej Francji i we Włoszech. Przydałby się także uprawom w Słowenii, południowo-zachodniej Ukrainie czy w Polsce. Mimo to, czasu do zbiorów jest jeszcze sporo i jeśli tylko pogoda pozwoli, to plony - zdaniem analityków - mogą okazać się ponadprzeciętne.

Średni plon wszystkich zbóż w Unii Europejskiej, szacowany jest na ponad 5,5 tony z hektara. I tak prognoza plonowania wynosi:

- dla pszenicy 6,02 t/ha

- dla jęczmienia ozimego 5,83 t/ha

- dla żyta 4,19 t/ha

- dla pszenżyta 4,37 t/ha

źródło: MARS

To poziomy znacznie wyższe, niż średnia z ostatnich pięciu lat. Najwyższe szacunki plonów pszenicy ma Irlandia (10,00 t/ha), najniższe Portugalia (2,39 t/ha) - wynika z danych MARS. Polska w tym zestawieniu znajduje się w połowie stawki z poziomem 5,08 t/ha.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności