Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dłuższy termin na dostarczenie wniosków

Dłuższy termin na dostarczenie wniosków

Termin przyjmowania wniosków o pomoc klęskową został przedłużony o dwa tygodnie, do 29-ego listopada. Ale to nie jest jedyna data, o której warto pamiętać. Dobiega końca przyjmowanie dokumentów o dofinansowanie inwestycji z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Rolnicy, którzy stracili przynajmniej 30 procent upraw z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych czy powodzi, mogą ubiegać się o pomoc krajową w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podstawą przyznania dotacji od 125 zł/ha nawet do 1000 złotych do hektara, jest protokół klęskowy.

Jak mówi minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, aktualnie protokoły są analizowane w urzędach wojewódzkich, między innymi pod kątem administracyjnym. To istotny i czasochłonny proces, który musi być przeprowadzony dokładnie - stąd decyzja ministra Ardanowskiego o wydłużeniu terminu składania wniosków o pomoc do 29-ego listopada.

W ubiegłym roku na pomoc suszową rząd przeznaczył ponad 2 miliardy złotych. W tym roku do rolników już trafiło ponad pół miliarda złotych, a żadne poszkodowane gospodarstwo nie zostanie bez pomocy.

- Sprawnie idzie wpłata zaliczek. Prawie 6 miliardów złotych jest już na kontach rolników. Do końca listopada będzie to około 11 miliardów złotych - informuje minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. I dodaje, że to dodatkowe wsparcie i ratunek przed problemami finansowymi również dla tych gospodarstw, które zostały dotknięte klęską.

Ale to nie jedyna pomoc. Kolejną są preferencyjne kredyty klęskowe. Agencja Restrukturyzacji przyjmuje też dokumenty o dofinansowanie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej. Co ważne, dokumenty te mogą dotyczyć strat powodujących problemy z bieżącą produkcją rolną, które wystąpiły zarówno w bieżącym roku, jak i w latach 2017-2018. Dofinansowanie to może sięgać nawet 300.000 złotych, aż do 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Pomoc przysługuje na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstw. Wnioski można składać do końca roku.

Do 22-ego listopada Agencja Restrukturyzacji przyjmuje dokumenty o wsparcie na inwestycje zapobiegające klęskom. Z kolei 20-ego listopada ARiMR, kończy przyjmowanie dokumentów o dofinansowanie rozwoju usług rolniczych.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności