Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czas polowań

Czas polowań

To czas polowań na jelenie i dziki. W punktach skupu jednak wyraźny przestój, spowodowany wyjątkowo małymi dostawami zwierzyny.

Wpływ na znacznie mniejsze dostawy ma zarówno nietypowa zima, jak i ograniczenia w niektórych regionach w organizowaniu polowań zbiorowych. Dlatego przetwórcy boją się, że część zakładów może mieć problemy z zrealizowaniem zapotrzebowania zgłoszonego przez importerów. Na razie wysyłka dziczyzny za granicę trwa bez przeszkód, bo są jeszcze spore zapasy w chłodniach, ale i one kiedyś się skończą.

W tym okresie można polować jedynie na byki i cielęta jeleni oraz dziki. Obowiązuje zakaz strzelania do łani jeleni oraz do kozłów i koźląt saren.

Obecnie nasi główni odbiorcy Francja i Niemcy korzystają z wielu innych źródeł dostaw, między innymi z Azji i Nowej Zelandii. I z tego powodu stawiają coraz większe zapory cenowe dla naszych ofert. Od świąt Bożego Narodzenia ceny gwałtownie spadały i to do poziomu aż dwa razy niższego niż rok temu. Teraz stawki ustabilizowały się.

Dziczyzna w punktach
średnie ceny zł/kg
jelenie 6,00-6,50
dziki 1,5-2,0
źródło: przetwórcy
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności