Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cięcie prognoz rzepaku

Cięcie prognoz rzepaku

O 10 do 15 procent zbiory rzepaku mogą być mniejsze od prognozowanych wcześniej zbiorów-ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Nasiona są bardzo drobne, a zaolejenie wyjątkowo niskie.

Zbiory rzepaku rozpoczęto niecały miesiąc temu, w południowo-zachodniej części Wielkopolski, w Dolnośląskiem i Opolskiem. Teraz w tych regionach praktycznie wszystko już zebrano. Jednak wyniki nie są dobre. Liczono na około 4 tony z hektara, a najczęściej jest od 2 do 3 ton. A w skrajnych przypadkach - na słabych glebach - zaledwie półtorej tony.

Uprawom najbardziej zaszkodziły upały i susza. Nasiona rzepaku są tam bardzo drobne, a zaolejenie bardzo niskie. Dlatego zakłady tłuszczowe zmieniły minimalny próg zaolejenia z 40% do 37% i nie stosują z tego tytułu potrąceń. A ceny minimalnie pną się w górę.

Rzepak
ceny skupu zł/t
2 tygodnie temu 1520-1550
tydzień temu 1500-1550
teraz 1510-1580
źródło: KZPRiRB

Zbiory rzepaku rozkręcają się w północnej Polsce. W Zachodniopomorskiem odbywają się równocześnie ze zbiorami pszenicy. Większa wilgotność i częstsze opady, pozwalają oczekiwać lepszych wyników. I w niektórych miejscach udaje się zebrać 4,5 tony rzepaku.

Na Żuławach żniwa rzepaku są już bardzo zaawansowane. Teraz czas na warmińsko mazurskie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności