Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cięcie plonów zbóż

Cięcie plonów zbóż

Brak odpowiedniej ilości deszczu i długotrwała rolnicza susza w Europie główną przyczyną gorszych prognoz tegorocznych plonów zbóż. Na przednówku żniw europejscy analitycy korygują szacunki w dół.

Susza najpewniej odbije się mniejszym plonowaniem we Francji, Rumunii i krajach Beneluksu. Eksperci Unijnej Jednostki Monitorującej Uprawy, obniżyli wcześniejsze prognozy plonowania pszenicy w Unii Europejskiej w tym roku do poziomu nieco ponad 5,5 tony z hektara. To ponad 6,5% mniej niż w zeszłym roku i prawie o 3% niżej, niż w ciągu ostatnich pięciu lat.

Mniej ma być także pszenicy durum. W jej przypadku plon szacowany jest na nieco ponad 3 tony z hektara. Analitycy skorygowali też wydajność tegorocznej uprawy jęczmienia - poniżej 5 ton z hektara. O 3% zmniejszył się planowany dla Unii plon kukurydzy (do 8,2 t/ha).

Nieco lepsza niż rok temu ma być wydajność żyta (3,91 t/ha) i pszenżyta (4,06 t/ha). W obu wypadkach, jeśli prognozy się potwierdzą, tych zbóż będzie także więcej niż na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności