Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cięcia w surowcach

Cięcia w surowcach

Perspektywa kolejnej rundy rozmów z Rosją o odblokowaniu ukraińskich portów, podsyca nadzieje rynku na lepsze zmiany, jednocześnie przynosząc przeceny notowań surowców rolnych.

Tanieją nie tylko zboża, ale i rośliny oleiste. Notowania rzepaku na paryskim parkiecie Matif, po raz pierwszy od wielu tygodni spadały poniżej granicy 700 euro za tonę i zdaniem analityków, mogą na razie ten trend kontynuować. Zwłaszcza, że wkrótce pojawi się rzepak z tegorocznych żniw.

Zmiany również i u nas. Stawek powyżej 4 tysięcy za tonę, płaconych jeszcze dwa tygodnie temu już nie ma, ale zeszłoroczne nasiona wciąż można sprzedać w bardzo dobrej cenie.

W kraju ceny zaczynają się od 3500 zł/t i dochodzą do 3800 zł/t. Dla tych, którzy muszą opróżnić magazyny przed nowymi żniwami, to dobra okazja. Warto się pospieszyć, bo kupujących ubywa. A wkrótce rynek zdominuje podaż tegorocznych nasion. Wielu rolników już podpisało umowy kontraktacyjne na część surowca, część jeszcze czeka z decyzją. Czy warto? Każdy producent powinien zdecydować sam, ale zakłady kuszą cenami, które w umowach kontraktacyjnych spadły mniej, niż przy sprzedaży natychmiastowej. Teraz umowy na tegoroczny rzepak można podpisać od 3400 zł/t do 3560 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności