Ceny zbóż, notowania, aktualności

Chwiejny rynek drobiu

Chwiejny rynek drobiu

Po okresie gwałtownych wzrostów cen kurczaków na giełdach towarowych na początku stycznia, teraz stawki znów spadły. Świeże tuszki kosztują około 5,5 złotego za kilogram.

Na początku nowego roku tuszki z kurczaków poszybowały w górę do poziomu ponad 6-ciu złotych za kilogram. Był to wynik mniejszej liczby ubojów w tym okresie. Ale zdaniem maklerów uboższe w podaż surowca drobiowego będą cały styczeń i luty. A to dlatego, że przed świętami hodowcy wstawili mniej piskląt do kurników. Zniechęcające były bardzo niskie stawki za kurczaki w grudniu, które w żaden sposób nie pokrywały kosztów produkcji. Kilogram kosztował średnio 4,30 złotych - czyli o ponad złotówkę za kilogram mniej, niż obecnie. Problemem była także rozprzestrzeniająca się ptasia grypa oraz rosnące ceny pasz.

Obecnie ćwiartki kosztują maksymalnie 3,00 zł/kg, skrzydełka trzyczęściowe średnio 5,35 zł/kg, a filety do 10 zł/kg.

Wciąż bardzo niskie są notowania mięsa mrożonego. Niemcy, Francja i Wielka Brytania ze względu na zamknięte restauracje, nadal nie importują naszych kurczaków. Stawki pójdą w górę zapewne dopiero wtedy, gdy zapasy w chłodniach się zmniejszą.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności