Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż wciąż w górę

Ceny zbóż wciąż w górę

To już nie tylko przełom roku i zamykanie transakcji. Teraz coraz silniejszy popyt pcha w górę giełdowe słupki. I nawet jeśli przychodzi moment oddechu dla kupujących, to jest krótki i praktycznie niezauważalny. W efekcie pszenica czy kukurydza są najdroższe od blisko 7 lat.

Pszenica na paryskim parkiecie Matif rozpoczyna tydzień od blisko 217 euro, czyli w przeliczeniu: prawie tysiąca złotych za tonę. Na podobnych poziomach także pszenica na parkiecie w Chicago.

Wieloletnie rekordy cenowe bije też kukurydza. Giełda w Paryżu wycenia ją na ponad 200 euro za tonę, giełda w Chicago na ponad 195 dolarów za tonę. Takie zmiany nie mogły pozostać bez echa na poszczególnych rynkach.

Fala podwyżek nie mogła też ominąć krajowych cenników. Najlepiej widać to na przykładzie zbóż z przeznaczeniem na eksport. Pszenica konsumpcyjna 12,5% jest wyceniana nawet na 960 zł/t przy dostawie do portów w styczniu i lutym. Bardzo wysokie są też ceny pozostałych zbóż.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna945-960
żyto paszowe660-675
pszenżyto770-785
kukurydza850-860
źródło: BM Start

W górę pną się też ceny w umowach kontraktacyjnych na nowe zbiory. Umowy na tonę pszenicy na eksport z dostawą w czasie żniw, można podpisać na nawet 830 złotych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności