Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż w czasie żniw

Ceny zbóż w czasie żniw

Trwają zbiory jęczmienia, ziarna jest już sporo na rynku, dlatego ceny zaczynają systematycznie spadać. Powoli zaczyna się też koszenie innych zbóż.

 W wielu miejscach większość zbóż już dojrzała i nadaje się do zbiorów. Tradycyjnie na pierwszy rzut idzie jęczmień, potem rzepak, ale jeśli ktoś nie ma roślin oleistych, rozpoczyna koszenie pszenżyta. 

Jak zwykle najpierw żniwa rozpoczynają regiony południowe, gdzie jest najcieplej i ziarno dojrzewa najszybciej. Jednak w poprzednim tygodniu deszcz mocno pokrzyżował plany rolnikom i dopiero w weekend, kiedy pojawiło się słońce, żniwa ruszyły pełną parą. 

Jęczmienia pojawia się coraz więcej w punktach skupu, dlatego zaledwie w ciągu kilku dni ziarno to staniało o 10 złotych za tonę. Teraz rolnicy za tonę jęczmienia dostają od 560 zł/t do 620 zł/t.

Z ubiegłorocznego ziarna największym popytem cieszy się teraz pszenica i kukurydza. Ceny pszenicy konsumpcyjnej zrównały się z paszową i są stosunkowo wysokie jak na lipiec. Tona kosztuje od 770 złotych do 800 złotych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności