Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny na poziomie

Ceny na poziomie

Z reguły wraz z końcem lata i nadejściem jesieni ceny skupu żywca wieprzowego idą w dół. Ale w tym roku na globalnym rynku wieprzowiny ASF namieszał tak bardzo, że o spadkach na razie nie ma mowy.

Wysoka cena skupu tuczników utrzymuje się dzięki zwiększonemu unijnemu eksportowi do Chin oraz mniejszej produkcji tuczników w krajach Wspólnoty. Popyt na wieprzowinę jest tak duży, a pogłowie tak małe, że nawet większe niż w czasie upałów przyrosty świń, nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na to mięso. W tej niepewnej sytuacji rynek jest wyjątkowo stabilny - od 7 tygodni ceny skupu trzymają ten sam wysoki poziom. 1 euro 85 centów u naszych zachodnich sąsiadów. Powyżej 7 złotych za najlepsze klasy w krajowych firmach.

Tuczniki
zł/kg
S 6,90-7,45
E 6,80-7,35
U 6,50-7,05
R 6,20-6,85
źródło: ZM

Do oficjalnych cenników dochodzą premie i dodatki za większe dostawy i współpracę z zakładem. Ale przetwórcy coraz mniej chętnie skłonni są płacić największym dostawcom stawki przekraczające 7,50 zł/kg. Jak tłumaczą, tak drogiego surowca nie uda im się opłacalnie sprzedać. Dlatego wolą ograniczać zakupy, niż przepłacać.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności