Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny drobiu ruszyły w górę

Ceny drobiu ruszyły w górę

Dobre wieści dla hodowców drobiu. Ceny skupu żywca są teraz najwyższe od początku roku. Do uboju trafiają jeszcze ptaki z ograniczonych wstawień z grudnia i stycznia.

Ograniczenie dostaw do wspólnoty z innych krajów, w tym embargo na drób importowany z Ukrainy, wpływają na wzrost popytu na europejskim rynku. Dla naszych przetwórców oznacza to opłacalne ceny zbytu tuszek, które zbliżają się już do 6 złotych za kilogram. Dla hodowców - dobre stawki za brojlery.

W umowach kontraktacyjnych zmiany zachodzą z reguły wolno i na razie są niewielkie. Kilogram żywca wyceniany jest od 3,25 złotych do 3,40 złotych.

Na wolnym rynku zdecydowanie drożej, chociaż i różnice regionalne są duże - od 3,50 zł/kg, lokalnie nawet do 3,90 zł/kg.

Czy dobre ceny utrzymają się dłużej? Pewności nigdy nie ma, bo już pod koniec lutego w przetwórniach powinno pojawić się więcej żywca. Z drugiej jednak strony polski drób nadal jest konkurencyjny cenowo na europejskim rynku i zbyt ma zagwarantowany. Napędzają go dodatkowo wysokie ceny wieprzowiny.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności