Ceny zbóż, notowania, aktualności

Atrakcyjne kontrakty

Atrakcyjne kontrakty

Kontrakty majowe na rzepak zamknęły się poziomem prawie tysiąca stu euro za tonę, kontrakty na nowe żniwa niestrudzenie pną się w górę.

Już blisko 850 euro za tonę. Na tyle wyceniany jest teraz rzepak na paryskim parkiecie Matif. Takich poziomów cen nasion z nowych zbiorów jak obecne, nie notowano nigdy wcześniej. Nawet w latach, gdy produkcja rzepaku była niższa. To z jednej strony efekt rosnącego zapotrzebowania na rośliny wykorzystywane do produkcji olejów i biopaliw, z drugiej obaw o światową podaż rzepaku, szacowaną w tym sezonie na nieco ponad 70 milionów ton. To 3 i pół procent mniej niż rok temu. Największy spadek produkcji dotyczy Kanady, która może zanotować zbiory nawet o jedną trzecią niższe. Wyższe mają być zbiory w Unii Europejskiej, w tym u nas. Rzepakiem i rzepikiem ozimym obsialiśmy około 1,5 miliona hektarów pól i aż 95% roślin w badaniach polowych, jest w bardzo dobrej kondycji, a straty po zimie sią niewielkie.

Dlatego rośnie zainteresowanie podpisywaniem umów kontraktacyjnych. A ceny są atrakcyjne. Proponowane stawki sięgają niemal 4000 złotych za tonę.

Wysoko wyceniane są też zeszłoroczne nasiona. Za tonę można otrzymać od 4500 złotych na południu kraju, do 4700 złotych na zachodzie i północy Polski.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności