Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wpłaty i wypłaty

Wpłaty i wypłaty

polskie pieniądze
123RF Zdjęcie Seryjne

W tym roku susza wyjątkowo dotkliwie doświadczyła rolników z Kujaw i Pomorza. Czterdzieści tysięcy, spośród 62 tysięcy gospodarstw, odczuło jej skutki. Rolnicy czekają na wypłaty odszkodowań z tytułu strat.

- Ziemia nie poczeka. Trzeba już robić, trzeba już siać - tłumaczy rolnik, Marcin Błaszak. I dodaje, że brak pieniędzy uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek działań na polach.

Początkowo wnioski o odszkodowania można było złożyć do końca września. Jednak minister rolnictwa wydłużył ten czas do końca października. Urzędnicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśniają, że długie oczekiwanie na wypłatę odszkodowań jest spowodowane tym, że jeszcze nie wszystkie komisje gminne szacujące straty przekazały protokoły do wojewody.

Dla gospodarzy liczy się każda złotówka, w tej sytuacji pomocne mogą być pieniądze z zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Do końca listopada Agencja Restrukturyzacji powinna przekazać na konta rolników zaliczkę do 70% pełnej kwoty dopłat bezpośrednich za ten rok. Z zapowiedzi przedstawicieli Agencji wynika, że w pierwszej kolejności pieniądze mają trafiać do tych rolników, którzy ponieśli straty ze względu na tegoroczną suszę.

- Rolnicy stoją przed dylematem: licytacją gospodarstw, upadłością - mówi rolnik, Roman Jasiński. Tłumaczy też, że każdy otrzymany od Agencji grosz, przeznaczany będzie na uregulowanie należności i zobowiązań.

Podczas spotkania w Radziejowie, Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że wypłaty zostały już uruchomione i w ciągu najbliższych sześciu tygodni trafią do rolników. 200 milionów złotych zostało wypłaconych już pierwszego dnia. W sumie gospodarstwom ma zostać przekazanych około 11 miliardów złotych.

Aby pomóc rolnikom w systematycznym obniżaniu kosztów, rząd przyjął we wtorek projekt ustawy podnoszący zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Teraz przysługuje on do 86 litrów paliwa za hektar, docelowo ma być to 100 litrów.

Minister Ardanowski zaznaczył też, że w przypadku wystąpienia suszy w najbliższych latach, trzeba będzie zobiektywizować i przyspieszyć szacowanie strat. Do rzetelenej oceny skutków klęski, mają być w przyszłości wykorzystywane zdjęcia satelitarne.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności