Ceny zbóż, notowania, aktualności

Straty według harmonogramu

Straty według harmonogramu

pieniądze na wypłaty dla rolników
123RF Zdjęcie Seryjne

W piątek Agencja rozpoczyna kampanie przyjmowania wniosków od poszkodowanych rolników. Jako pierwsi pieniądze mają otrzymać ci, których straty oszacowano na 70% i więcej. W drugiej kolejności rozpatrywane będą pozostałe wnioski. Wypłaty mają ruszyć jeszcze we wrześniu. Ale pieniądze trafią na razie tylko tam, gdzie urzędy gmin zakończyły szacowanie, a protokoły zbiorcze przesłały do Wojewodów. W gminach, które tego jeszcze nie zrobiły, rolnicy będą musieli poczekać.

- Ci rolnicy dostaną pomoc wtedy, kiedy wpłyną protokoły. Ubolewam i współczuję tym rolnikom, ale pieniądze dla nich zarezerwowane są - zapewnił podczas konferencji Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Na wsparcie rolników rząd przeznaczył 1,5 miliarda złotych. To największa pomoc suszowa w historii. Zakłada ona nie tylko wsparcie do hektara oszacowanych gruntów, ale także ewentualne umożenia czynszów dzierżawnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lub należnych składek w kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najbardziej oczekiwaną przez rolników formą pomocy, będzie jednak uruchomienie linii niskoopropcentowanych kredytów - na przykład na zakup pasz dla zwierząt. Przy zastosowaniu tej formy wsparcia, rolnicy - oprócz kapitału - spłacą tylko 0,5% należnych odsetek. Resztę pokryje państwo.

- Jeżeli jest klęska, to nie ma środków do odnawiania produkcji rolnej (...). A jest już jesień, trzeba orać, trzeba siać i to są już koszty - podkreślił Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Od połowy października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłatę zaliczek płatności. 70% w ramach dopłat pochodzących z pierwszego filara Wspólnej Polityki Rolnej i 85% z drugiego.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności