Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudne żniwa

Trudne żniwa

ziarna zbóż w dłoni rolnika
123RF Zdjęcie Seryjne

Wystarczy słoneczny tydzień, a żniwa można byłoby rozpocząć. Padający od kilku deszcz sprawił, że zboża zrobiły się czarne, a na pola nie da się wjechać kombajnami.

Rzepak - ten jako pierwszy był zbierany z pól, choć nie brakuje jeszcze upraw, które dopiero czekają na koszenie.

Jak mówi Paweł Pietrzak, rolnik z miejscowości Stołpie, wyjątkowo niekorzystna pogoda sprawiła, że wczesne odmiany zaczynają porastać, przynajmniej jeśli chodzi o pszenicę. Sytuacja rzepaku wyglądała na tyle lepiej, że dało się go skosić, a - zdaniem rolnika - plony nie były najgorsze. Ale dodaje on, że w przypadku pszenicy plony będą o ponad 30% mniejsze niż w ubiegłym roku.

Wystarczy słoneczny tydzień, a żniwa można by było rozpocząć. Padający od kilku dni deszcz sprawił, że zboże zrobiło się czarne, a na pola nie da wjechać się kombajnami.

Łukasz Skabara, rolnik z Kowali Pierwszej przyznaje, że w poprzednich miesiącach było sucho. Padający deszcz lekko poprawił sytuację, ale nie w pełni. Przez suszę ziarno nie wykształciło się tak, jak powinno, z kolei po opadach na plewach zaczęły pojawiać się grzyby, zmieniając kolor kłosów zbóż na czarny.

Rolnicy, zamiast za wyższą cenę sprzedać zboże na mąkę, będą zmuszeni sprzedać ją na pasze i już liczą straty.

Warto dodać, że z najnowszych raportów opublikowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, iż skutków suszy nie da się cofnąć. Wiosenny brak opadów spowodował znacznie niższe plony zbóż.

Źródło: na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności